Na twee eerdere dorpsdebatten in het najaar van 2021 werd beslist het derde en laatste debat digitaal plaats te laten vinden.
Tijdens dit debat komen Neerpelt centrum, Boseind en Grote Heide aan de beurt.
We stellen aan de bewoners van die specifieke wijken dezelfde vragen als tijdens de eerdere debatten in andere wijken. Ze mogen dus aangeven:
Input via digitale kaart
Inwoners kunnen aan de hand van een digitale kaart aangeven over welke specifieke locatie ze input willen geven. Het studiebureau dat vorm geeft aan Peltorama 2050 neemt deze input mee bij het opstellen van de toekomstige ruimtelijke visie voor Pelt. De bevraging staat op www.participelt.be/peltorama2050 en kan ingevuld worden tot en met 23 februari.
Na de eerste fase waarin vooral gesproken is over ideeën en ambities ligt de focus nu op de uitwerking van de verschillende aspecten van het ruimtelijk beleidsplan. De administratie krijgt hiervoor ondersteuning van verschillende studiebureaus. Enkele thema’s waarrond gewerkt wordt zijn de mobiliteit, het centrum en de open ruimte.
Op vlak van mobiliteit vertrekken we van de ‘trias mobilica’. Dat betekent dat we :
Ten slotte verbeteren we ook nog de routes voor de verplaatsingen die overblijven.
Voor het ruimtelijk beleidsplan buigen de experten zich onder andere over de grotere structuren voor de afwikkeling van het doorgaande auto- en vrachtverkeer. Langs de ene kant willen we dat alle Peltse ‘hotspots’ bereikbaar zijn. Langs de andere willen we korte verplaatsingen per fiets of te voet aanmoedigen en het doorgaande verkeer door het centrum en woonbuurten vermijden.
Concreet stellen experten bijvoorbeeld de vraag of de Leopoldlaan wel gezien moet worden als doorgaande route voor autoverkeer, of dat het autoverkeer tussen beide centra niet beter en veiliger afgewikkeld wordt via de Noord-Zuid. Deze en meer vragen worden de komende weken met het beleid verder besproken en onderzocht.
In de conceptnota stonden een aantal ambities. Eén daarvan is 'werk maken van kernversterking'. Daarom bouwen we op dat principe onze centrumvisie verder uit.
Op tafel ligt bijvoorbeeld de vraag in welke prioritaire zones we vooral willen verdichten. Uit de woonbehoeftestudie blijkt dat er zo’n 1300 huishoudens bijkomen tot 2034. Dat aantal is minder dan het aantal plaatsen dat in het centrum (van Neerpelt en Overpelt samen) in feite beschikbaar is om woningen te bouwen.
Met andere woorden: er is behoorlijk wat meer ruimte beschikbaar dan nodig is. Daarom moeten we dus de woonbehoefte concentreren binnen een beperkt aantal zones, eerder dan verspreid over het volledige centrum her en der kleinere projecten toe te laten die in verhouding veel meer plaats innemen. Alleen als we dat doen kunnen we echt spreken over ‘kernversterking’.
Het gaat nadrukkelijk niet enkel om bouwen. In de centrumvisie wordt ook gewerkt aan een strategie voor vergroening en klimaatadaptatie.
Rond de open ruimte onderzoekt het studiebureau welke woonreservegebieden beter open gehouden kunnen worden (of eventueel beter gereserveerd worden voor de toekomst) en welke de gevolgen hiervan zijn.
Ook wordt het ‘DNA’ van de open ruimte in kaart gebracht. Voor Pelt worden drie landschapstypes onderscheiden (valleilandschap, bos- en heidelandschap en het compartimentenlandschap). Voor elk van de drie landschapstypes wordt een strategie opgesteld.
De ‘synthesenota’ is een antwoordnota op de reacties die binnenkwamen op de publieke consultatie over de conceptnota. Alle reacties van inwoners en de adviezen van andere overheden werden samengevat in deze nota. Daarnaast werd telkens een antwoord geformuleerd over hoe we de reactie of bezorgdheid meenemen in de uitwerking van het ruimtelijk beleidsplan.
De volledige synthesenota kun je hier lezen.
Tijdens de Paasvakantie kunnen kinderen van geboortejaren 2009 - 2012 deelnemen aan het kamp 'FuturePelt'.
Samen met begeleiders mogen ze mee nadenken over hoe (stukjes) Pelt er in de toekomst uit moeten zien.
Dit kamp vindt plaats op 5, 6 en 7 april in Palethe, zonder overnachting. Inschrijvingen starten op 24 februari via www.i-school.be/pelt/login.
Vanaf 28 februari wordt met de zogeheten ‘kennisgevingsnota’ de plan-MER studie opgestart waarbinnen de milieueffecten van het ruimtelijk beleidsplan worden onderzocht. Aangezien het bestuur ook in die fase rekent op inspraak van haar inwoners, geven we je dan opnieuw een seintje via een nieuwsbrief. Hou je mailbox dus zeker in de gaten.
Heb je intussen nog vragen voor ons? Mail dan naar peltorama2050@gemeentepelt.be.
Gemeente Pelt werkt tot midden 2023 aan Peltorama 2050, een beleidsplan voor ruimte in onze gemeente. Wil jij graag op de hoogte gehouden worden van dit project en uitgenodigd voor tussentijdse stappen zoals een bevraging, infotentoonstellingen of een workshop?
30-10-2020 Eind oktober 2020 brachten we meer dan 40 Peltenaren samen voor een eerste uitwisseling over het project 'Ruimte voor Pelt'. De deelnemers waren [...] lees meer
09-03-2023 Stand van zaken Peltorama 2050 Nieuwe mijlpaal Ondertussen werd opnieuw een mooie mijlpaal bereikt. Zoals jullie in de vorige nieuwsbrieven ko [...] lees meer